wtorek, 1 sierpnia 2017

"Dlaczego warto czytać..."

Wszyscy trąbią, aby zacząć czytać książki, ale kiedy zaczynając przygodę z książkami przychodzimy do biblioteki, księgarni, zasypują nas kolorowe okładki książek, o których nigdy nic nie słyszeliśmy. Łatwo zrazić się do czytania, gdy pierwsza książka, po którą sięgamy mija się z naszymi oczekiwaniami. Jaki więc gatunek wybrać, aby poczuć, że to właśnie on jest dla nas? Aby poczuć, że to właśnie w nim najlepiej się odnajdujemy? Wraz z dziewczynami, śpieszymy na ratunek. Przygotowaliśmy opinie na temat gatunków, które nas zaintrygowały i dzięki którym doszczętnie pochłonęło nas czytanie. Serdecznie zapraszam do przeczytania posta stworzonego wspólnymi siłami.
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
➳ Zacznijmy od tego czym, tego typu książki są, ponieważ być może część z was, tak jak do niedawna i ja, nie miała styczności z tego typu literaturą i nie wie o co chodzi ;)
     Książki New Adult przeznaczone są dla młodych, wchodzących w dorosłe życie ludzi, w przedziale wiekowym mniej więcej 18-25 lat. Książki te skupiają się głównie na kwestii pierwszych poważnych związków, życia seksualnego, wyborów kariery zawodowej. Często poruszają również trudne tematy takie jak uzależnienia, toksyczna miłość, przemoc fizyczna i psychiczna oraz poważne problemy rodzinne.
     Dlaczego warto je czytać? Ponieważ autorzy książek New Adult podejmują ważne i ciekawe tematy. Dodatkowo, według mnie, pomagają oni młodym, często zagubionym ludziom wejść w dorosłe życie. Opowiadają o przeciwnościach losu oraz o pokusach, których warto unikać.
     Mówi się, że człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, jednak myślę, że to nie do końca prawda... dzięki tym książkom młodzi dorośli mogą poznać konsekwencję złych decyzji, bez konieczności doświadczania tego na własnej skórze.
     Książki New Adult są pouczające i często wzruszające, a do tego zmuszają czytelnika do refleksji.
     Choć ja sama nie łapie się już w przedziale wiekowym 18-25 to chętnie sięgam po tego typu literaturę i zawsze wyciągam z lektury wiele cennych życiowych wskazówek.
     Jeśli jeszcze nie mieliście okazji czytać książek z nurtu New Adult, to gorąco zachęcam was do spróbowania. Myślę, że się nie zawiedziecie.


○○○○○

 Pojawia się wiele opinii, że książki młodzieżowe są niewarte czytania, bez przesłania, nie uczą niczego i tak dalej. Zgadzam się, że niektóre takie są, ale przecież w każdym gatunku znajdzie się kilka "czarnych owiec" i młodzieżówki nie będą tu wyjątkiem. Osobiście bardzo cenię ten gatunek. Przede wszystkim dlatego, że porusza tematy bliskie młodym ludziom, czyli tym, którzy w przyszłości, albo przekażą zamiłowanie do czytania swoim dzieciom i będą podtrzymywać czytelniczą tradycję, albo wychowają dzieci na takie, które będą reagować alergią na sam widok książki. Ważne, żeby młodzi ludzie nie zniechęcali się do literatury.
     Poza tym, z książek młodzieżowych można się wiele nauczyć. Przestrzegają przed wieloma niebezpieczeństwami, takimi jak chociażby toksyczny związek.
Natalia z Madrepisanie.pl
➳ Ahh... kryminały, moja wielka miłość od wielu lat. Zdecydowanie jest to gatunek literacki, który mogłabym zachwalać całymi godzinami.
     Dlaczego tak bardzo uwielbiam powieści kryminalne i dlaczego uważam, że warto sięgać po te książki?
     Po pierwsze przy dobrym kryminale nie można się nudzić. Są to książki, które wciągają czytelnika już od pierwszych stron. Po drugie w powieściach kryminalnych każdy znajdzie coś dla siebie. Kryminały posiadają kilka pododmian, dzięki czemu zarówno fan zagadek i detektywów, jak i miłośnik makabrycznych zbrodni i wartkich akcji znajdzie coś dla siebie.
     Choć powieści kryminalne nie przenoszą nas w inny świat, to uchylają nam rąbka tajemnicy dotyczącej tej części życia do której zwykły śmiertelnik zazwyczaj nie ma dostępu. Pozwalają na poczuć się detektywami i razem z bohaterami rozwiązywać zagadkowe zbrodnie. Dzięki nim możemy również dowiedzieć się jak od podszewki wygląda cały proces tropienia mordercy.
     Powieści kryminalne rozwijają wyobraźnie, logiczne myślenie oraz umiejętność dedukcji czytelnika. Dodatkowo ukazują one prawdziwe oblicze człowieka oraz pomagają zrozumieć patologiczne ludzkie zachowania.
     Jeżeli po przeczytaniu mojego tekstu nadal jesteście sceptycznie nastawieni do kryminałów, polecam sięgnąć po jedną z książek mistrzów tego gatunku. Osobiście, na początek polecam wam delikatne detektywistyczne powieści Agathy Christie... a dla miłośników mocniejszych doznań, którąś z książek Harlana Cobena lub Maxime Chattama.


○○○○

➳ Dlaczego warto czytać... Kryminały? Kiedyś sama zadawałam sobie to pytanie, aż pewnego dnia zdecydowałam się sprawdzić na własnej skórze. I ten ruch okazał się być strzałem w dziesiątkę. Okazało się, że kryminały mają wszystko to, czego szukam w literaturze. Przede wszystkim ciekawych bohaterów i to nie tylko tych grających pierwsze skrzypce. Ale również wykreowani przestępcy oraz ich profile psychologiczne (przynajmniej w większości przypadków). Akcja - w tego typu książkach nie ma miejsca na nudę. Cały czas się coś dzieje, przez co nie można oderwać się od lektury. Niebanalne zagadki do rozwiązania, tropy prowadzące donikąd, nieoczekiwane zwroty akcji, dzięki którym nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się zaraz wydarzy. No i właśnie, nieprzewidywalność, to kolejny powód dla którego warto czytać kryminały. Możemy układać tysiąc scenariuszy na zakończenie książki, a i tak dostaniemy pstryczka w nos i okaże się, że było jeszcze jedno rozwiązanie sprawy, którego byśmy się nie spodziewali. Przy okazji, w trakcie czytanie towarzyszy nam wiele emocji, od strachu, przez smutek, po radość. Istny emocjonalny rollercoaster. Owszem, zdarzają się powieści, które nie mają któregoś z wymienionych przeze mnie elementów. Jednak większość jest tak dobra, że za każdym razem wracam do tego gatunku. I to właśnie one przekonują mnie, że warto czytać kryminały.


○○○○

➳ Dlaczego warto czytać kryminały? Ilu z Was chciałoby przeżyć niesamowitą przygodę? Rozwiązać tajemniczą sprawę, wysupłać z tłumu sprawcę, bez wątpliwości wskazać ukryte tropy. Nie trzeba być Sherlockiem by tego dokonać. Wystarczy uczyć się ludzkich zachowań, wyostrzyć zmysły w odpowiednich momentach, mieć nosa. Zauważyłam, że im więcej czytam, tym trudniej mnie oszukać. Nie tylko książkowym zbirom ale i tym w moim otoczeniu. Nauczyłam się czytać ludzi, zwracać uwagę na szczegóły które do tej pory mi umykały, a jeżeli w jakiejś historii pojawiają się nieścisłości natychmiast je wychwytuje. Wiecie jak mój mąż przez to cierpi? Z zawziętością godną Harrego Hola tropię każdy fałsz w relacji z męskiego wieczoru ;)
     Czytanie kryminałów nie daje tylko zwykłej rozrywki, chociaż i ta jest niewątpliwa. Ten specyficzny gatunek literacki sprawia, że każdego dnia możemy stać się kimś innym. Jednego dnia tropimy morderce, by następnego... stać się nim. Przyznaję czasami się boje. Autentycznie przeraża mnie myśl jak wielu złych ludzi chodzi po tym świeci. Jednocześnie jednak pociesza mnie fakt, że na jednego psychopatę przypada paru dobrych ludzi którzy próbują zrobić wszystko by go powstrzymać.
     Tak poza tym... Co jest nie tak z autorami kryminałów? Przeraża mnie to jakie chore pomysły roją się im w głowie. A jeszcze bardziej martwi mnie fakt, że odkąd zaczęłam czytać tego typu powieści sama zastanawiam się nad zbrodnią doskonałą. Chcecie poznać na nią przepis? Czytajcie kryminały, może tam znajdziecie jakieś pomysły. Tylko błagam nie wcielajcie ich w życie ;)


➳ Jakim gatunkiem jest fantastyka – każdy wie, ja lubię ją przede wszystkim za to, że nie jest ograniczana szarą rzeczywistością, co daje szerokie pole do popisu dla autorów. Spójrzmy na obyczajówki, romanse czy kryminały, większość tematów z tych kategorii zostało już przewałkowanych. Fantastyka to nadal niezbadane tereny! Zgodzę się, że jest miliony książek dotyczących przystojnych wampirów, demonów, wiedźm i czarodziejów, które nie wprowadzają niczego nowego do uniwersum, ale to nie znaczy, że nie można wymyślić czegoś nowego, całkowicie odmiennego – właśnie na to czeka fantastyka!
     Lubię czasem uciec w inny świat, wolny od codzienności i problemów, które nas dotyczą. Lubię poczuć się jak zupełnie inna istota tak różna od ludzi. Fantastyka daje nam możliwość wczucia się w postacie, którymi nigdy nie będziemy. Czyni z nas kreatywnych ludzi i rozbudowuje naszą wyobraźnię w o wiele większym stopniu niż inne gatunki! Szczerze? Nie wierzę ludziom, którzy mówią, że nie lubią fantastyki. Jeżeli nie jesteś do niej przekonany, chętnie przeciągnę cię na ciemną stronę mocy!


○○○○

➳ Przede wszystkim fantastyka kojarzy się z fantazyjnie wykreowanymi postaciami, patrz: elfy, smoki, wampiry, wilkołaki, czy co tam sobie jeszcze zamarzycie. Jednak dla mnie osobistym plusem w czytaniu fantasy jest nowy, wykreowany przez autora świat. Czasem bywa podobny do naszego, ale nie rzadko kompletnie różny. Może być za równo utopijny jak i dystopijny, co nie zmienia faktu, że daje nam nieograniczane możliwości. W sumie przy snuciu powieściach odrealnionych ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Dlatego też jednym z powodów, dlaczego warto czytać fantastykę jest pobudzanie naszej kreatywności i puszczenie wodzy fantazji.
     To, co ja osobiście kocham w fantastyce, to jej niezwykłość. Oczywiście teraz na rynku pojawia się wiele schematów, aczkolwiek uważam, że fantasy to gatunek nieskończonych pomysłów. Jeśli bardzo się chce to zawsze można wśród nowości znaleźć coś, czego jeszcze nie było.
     Poza tym kończąc mój wywód wspomnę jeszcze o najczęściej przywoływanej zalecie czytania, nie tylko fantastyki. Książki to po prostu idealna odskocznia od naszego, nie rzadko nudnego i smutnego, świata. A powiedźcie mi szczerze, znacie jakieś lepsze miejsce na oderwanie się od codzienności, niż wioska elfów, albo zamek, którego wrót pilnuje ogromny smok? Może wolelibyście wypić herbatkę w towarzystwie seksownego wampira, albo poszybować ku niebu na motorze napędzanym demoniczną mocą? W fantastyce to wszystko, i wiele więcej, jest możliwe, a moim zdaniem ten fakt działa zdecydowanie na korzyść czytania powieści fantastycznych.○○○○

➳ Ostatnimi czasy czytanie książek stało się bardzo popularne. Spotykamy ludzi z czytadłami w ręku w metrze, parku, szkole, dosłownie wszędzie. Zjawisko to bardzo raduje moje oczy, bo przecież warto czytać, a dlaczego? Powiem wam ile zalet ma czytanie, a szczególnie sięganie po jeden z najpopularniejszych obecnie gatunków literackich, którym jest fantastyka. Chyba każdy z nas będąc małym dzieckiem wyobrażał sobie jakby świat wyglądał z nadnaturalnymi stworzeniami. Elfy, smoki, syreny, wróżki, czarownice, trolle i wiele innych enigmatycznych postaci spotkamy czytając książki właśnie z gatunku fantastyki. Co więcej, mamy możliwość przeniesienia się do zupełnie innego świata, pełnego zadziwiających i niespotykanych zdarzeń oraz miejsc. Każdy ma szansę wybrać coś unikatowego dla siebie. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Ponad to, obecnie powstaje bardzo dużo filmów i seriali na podstawie książek, więc po co mamy czekać tyle miesięcy aby poznać daną historię kiedy możemy w domowym zaciszu przeczytać ją. Zawsze z premierą mamy możliwość porównania ekranizacji do pierwowzoru, bo przecież reżyser może mieć zupełnie inną wizję od nas. Jeśli jeszcze są tu jakieś niedowiarki i nie rozumieją, dlaczego warto czytać fantastykę, to nie rozumiem ich. Ludzie nie ograniczajcie się, ta krótka podróż w ten piękny świat fantastyki może zmienić was i wasze życie.
○○○○

➳ Czytam różne książki. Wszystko zależy od nastroju. Czasem wybieram obyczajówki i romanse, by zachwycić się historią o niezniszczalnej miłości, a czasem młodzieżówki, które ciągle zasilają moje półki, mimo że nastolatką już od kilku lat nie jestem. Najczęściej sięgam jednak po powieści fantasy. Dlaczego? Głównie dlatego, że uwielbiam poznawać przedstawione przez pisarzy światy, oderwać się od rzeczywistości i zagłębić w czymś dotąd nieznanym. To właśnie książki tego gatunku pozwalają poszerzyć granice własnej wyobraźni i podróżować po nowym uniwersum. Dają możliwość przeżycia przygody u boku ulubionego bohatera, ratowania wraz z nim świata i wypełnienia niebezpiecznych misji. Nie stanowią jednak tylko rozrywki i nie są całkowicie odrealnione. Pod powłoką fikcji ukazują życiowe problemy oraz wartości, o które warto walczyć. Pokazują, czym jest prawdziwa przyjaźń i gdzie znajduje się granica pomiędzy dobrem a złem. Sięgnijcie więc po fantasy i wraz z Harrym stańcie do walki o Hogwart, wraz z Frodo i Drużyną Pierścienia wyruszcie do najmroczniejszego miejsca w Śródziemiu, podróżujcie w czasie i przestrzeni, by siedząc w wygodnym fotelu, przeżyć wiele żyć. Naprawdę warto.
➳ Odkąd tylko pamiętam romans był dla mnie zawsze wyjątkowym gatunkiem. To właśnie dzięki niemu zaczęłam czytać. Bo z jaką inną lekką, przyjemną, przepełnioną uczuciami książką można spędzić miło dzień chociażby w łóżku? Powieści miłosne dostarczają nam mnóstwo emocji od samego początku czytania, romantyczne sceny zawsze pozytywnie wciągają i aż trudno się od nich oderwać. Dzięki nim możemy poważnie fantazjować, znajdować nasze ideały, lub po prostu naszych przyszłych mężów. Dlaczego by nie? Wiele kobiet mówi, że książki są lepsze od niejednego faceta. Który mężczyzna zapewni nam tak dużo rozrywki, czułości oraz tego, że nigdy nas nie opuści? Ale co jeśli nasz ukochany sam zacznie kupować nam książki? To dopiero byłby ideał...
     Jak wiadomo czytanie przede wszystkim uczy oraz rozwija kreatywność. Czytając takie książki najczęściej spodziewamy się happy endów, jednak nie zawsze dane jest nam je zobaczyć, przez co lektura zaskakuje nas jeszcze bardziej. I chyba najbardziej oczywisty powód dlaczego warto czytać romanse, jest taki, że po jakimś czasie możemy dostrzec pewne sytuacje, które są również obecne w naszym życiu. Niektóre z nich inspirują nas, podsuwają rozwiązanie, o którym nie mieliśmy pojęcia, dzięki czemu możemy wyjść z tak zwanej kropki w życiu rzeczywistym. Potrafią również sprawiać, że nasze życie zdaje się wydawać czasem bardziej bajkowe, a w wielu bohaterach znajdujemy nasze bratnie dusze, z którymi możemy się utożsamiać.
     Jeżeli jeszcze nie czytałeś/aś żadnego romansu (co jest raczej niemożliwe) to nie wahaj się! Moją pierwszą książką, którą przeczytałam, było "After" autorstwa Anny Todd - romans pochodzący wręcz pod erotyk. Od tamtego czasu uwielbiam Annę Todd i wszystko z nią związane.

○○○○

➳ Wreszcie mam swoje pięć minut. Jak pewnie każdy mój czytelnik zauważył, zakochana jestem w romansach. Uwielbiam marzyć i choć znalazłam już drugą połówkę swojego serca, kocham czytać o wręcz idealnych związkach. Jestem zauroczona powieściami Colleen Hoover i Kirsty Moseley i w ogóle się tego nie wstydzę. Sądzę, że człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez miłości. Tak wiem jest wiele osób które jak to nazywają „rzygają tęczą” na widok zakochanych par, ale po jakimś czasie same są zakochane. Nutkę romansu, można dostrzec w każdym gatunku. Jest nierozłączną częścią fantastyki, kryminału, a nawet horroru. Jeśli jednak nie chce się czytać o wróżkach, mordercach czy zjawach warto sięgnąć po romans z krwi i kości, gdzie od początku po sam koniec kipi erotyzmem i namiętnością. Śmiem również sądzić, że z takich książek można się wiele nauczyć. Nie, nie chodzi mi o sztukę całowania, chodzi raczej o sposób postępowania względem osoby, którą darzy się uczuciem, no i spójrzmy prawdzie w oczy, każda dziewczyna chciałaby żeby jej wybranek czytał romanse i stał się tym ideałem z książki.
Karolina - autorka bloga.
➳ Horror to gatunek literacki przede wszystkim dla tych, którzy lubią się bać- tak jak ja! Dlatego z całego serca polecam i zachęcam do zapoznania się z literaturą grozy.
     Jest wiele podgatunków, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Możesz sięgnąć po książkę o zombie, wampirach, duchach, mordercach, zwierzętach, magii itd. Ale dlaczego warto czytać horrory? Otóż: Sprawiają, że możemy się bać, poczuć porządną dawkę emocji, pobudzić wyobraźnię (która lubi czasem płatać figle). Horror/Groza jest dla tych, którzy chcą czytać i jednocześnie poczuć się jakby wykonywali sporty ekstremalne nawet bez wychodzenia z domu
     Literatura ta pobudza naszą wyobraźnie- może zawierać zjawiska nadprzyrodzone, nieracjonalne- dzięki czemu dają nam-czytelnikom dużo do myślenia, możemy w ten sposób zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości i na chwilę uciec do świata innego, mniej lub bardziej nierzeczywistego, poczuć się jak bohater książki i przeżywać jego sytuacje. Dzięki horrorom możemy dowiedzieć się więcej na temat różnych zjawisk takich jak np. duchy, demony i opętania przez co również nabywać wiedzę, która miejmy nadzieje nie okaże się pomocna, a sprawi, że dowiemy się wielu ciekawych rzeczy.
     Bardzo lubię ten gatunek, szybkie przekładanie kartek, treść, która wgniata w fotel, a także moment, w którym przebiega mnie myśl, że nie wiem, czy chce dalej czytać bo się boję Mega uczucie, które zrozumie każdy fan horrorów;)

○○○○

➳ Dlaczego warto czytać horrory? Dlaczego człowiek w ogóle lubi się bać? Wszystko jest związane z naszym wewnętrznym naturalnym instynktem, takim zwierzęcym instynktem, który przez nasz styl życia, jest zazwyczaj uśpiony. Czasem jednak udaje się nam go lekko szturchnąć, sprawić by się przebudził i wyszedł na żer. Napełnia to nasz system adrenaliną i czujemy wtedy ciarki na plecach, skacze nam ciśnienie, zaczynamy odnajdywać w sobie ukryte zmysły, ale też w każdej chwili mamy możliwość oderwać się od czytania, sprawdzić, że jesteśmy się bezpieczni i odetchnąć z ulgą. Wiecie jakie są najlepsze horrory filmowe? Takie, w których nie widać bezpośrednio niebezpieczeństwa. Czujemy, że gdzieś ono jest, coś czeka na nas w cieniu, ale nie do końca wiemy co, jak wygląda i dlaczego tu jest. Każdy jeden horror książkowy ma to w sobie, bo każde zło jesteśmy sobie w stanie tylko wyobrazić, a nie zobaczyć. W ten sposób dodajemy mu te cechu jakich boimy się najbardziej, tworzymy potwora specjalnie dla siebie i to jest przerażające.
     Warto czasem zatracić samego siebie w czytaniu horrorów, odnaleźć swoje lęki i stanąć im naprzeciw. Nie tylko dodaje nam to sił, ale też pozwala bardziej poznać siebie.
     Jakie horrory mogłabym wam polecić? Na pierwszym miejscu dwie książki Stephena Kinga „To” oraz „Cmentarz zwierząt”, a potem dosyć niedawno wydana książka „Istota zła”.


➳ Jesteście zaskoczeni, że takie książki mogą być ciekawe? Na początek muszę Was uprzedzić, że część z nich może faktycznie ZANUDZAĆ. Ale dobrze wybrana biografia kogoś, kto nas interesuje, intryguje lub np. jest związany z naszym hobby może naprawdę nieźle zaskoczyć! 

Dzięki czytaniu tego typu książek możecie: 
1.Poznać ciekawe historie ludzi, którzy w jakiś sposób Was zainteresowali
2.Przeczytać historie, o których często nie dowiecie się z Internetu
3.Zobaczyć w wielu książkach zdjęcia, które nie były wcześniej nigdzie publikowane
4.Wyrobić swoje zdanie o danej osobie, dzięki czemu możecie się o niej wypowiedzieć świadomie, a nie na podstawie plotek

     To naprawdę ciekawe doświadczenia! Ja osobiście czytam biografie związane z muzyką, której słucham, z moim hobby oraz tych osób, które wyróżniają się z tłumu. Dzięki temu zawsze mam wyrobione własne zdanie lub znam ciekawe fakty. Ponadto poznałam kilka szokujących/smutnych/pasjonujących historii, które pokazały mi, że w życiu zawsze warto walczyć.
Lubię czytać thrillery i uważam, że warto to robić z kilku względów.

• Po pierwsze – otwierają nam oczy na świat. Pokazują, że życie nie zawsze jest kolorowe, a czasem nawet najbardziej absurdalne sytuacje mogą mieć miejsce i niemile nas zaskoczyć. Pobudzają wyobraźnię, sprawiają, że nabieramy dystansu i zakorzeniają w nas to poczucie, że nawet zwykłe wyjście na spacer może zakończyć się niespodziewanie.
• Po drugie – są ogromną dawką wiedzy, szczególnie przy zagadnieniach, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień. Medycyna, psychologia czy kryminalistyka – często te dziedziny są nam obce, a dzięki thrillerom mamy możliwość poznać je „od wewnątrz”.
• Po trzecie – czytanie ich to prawdziwy fitness dla naszego mózgu. Musimy nastawić się na wyłapywanie szczegółów, wiązanie faktów, a także myślenie „do przodu” To jedno z najlepszych ćwiczeń dla naszego umysłu.
• I wreszcie po czwarte – dobre thrillery mają to do siebie, że nie można się przy nich nudzić. To prawdziwy wysyp nieszablonowych, mocnych bohaterów. Dreszczyk emocji, niepewność, a nawet strach towarzyszą nam stale podczas czytania książek tego gatunku. A zapewniam was – nawet w strachu można odnaleźć swoją małą przyjemność.

➳ Na podstawie badań przeprowadzonych w 2015 roku w Polsce zaznaczono najniższy wynik czytelnictwa, ponad dwadzieścia milionów rodaków nie przeczytało nawet jednej książki. Czy to nie przerażające, że nasze społeczeństwo tak szybko popada w analfabetyzm i erę komputerów? 
Nadzieja w nas, młodych czytelnikach, a naszym zadaniem jest uświadamianie ludziom jak wiele tracą, oraz przekazywanie miłości do książek młodszym pokoleniom.
Należy pamiętać, że książki nie tylko rozwijają naszą wyobraźnię, ale też przenoszą nas do innego świata. Jaki to będzie świat, zależy od rodzaju powieści po jaki sięgniemy. Moim numerem jeden są dramaty.
Zabierają nas one do alternatywnej rzeczywistości, w której w bohaterach możemy dojrzeć cechy naszego nauczyciela, starszej panią z osiedla, czy chłopaków z drużyny sportowej, a miejsce w którym żyją, czasem tak bardzo przypomina nam nasze własne, małe miasteczko. Czy nie wspaniale jest przeżyć historię jednocześnie tak zwyczajną, że mogłaby przytrafić się każdemu, ale tak niezwykłą, że zaskakuje nas swoją treścią i zakończeniem?


➳ Dookoła nas powstaje coraz więcej nowych technologii, urządzeń, które mają jak najbardziej ułatwić nam życie. Czy w czasach, gdzie dla młodzieży najważniejsze jest istnienie w Internecie, komentarze na instagramie i polubienia na Facebooku, jest jeszcze miejsce na czytanie książek? Czy w ogóle warto to robić, jeśli w tym czasie można pograć na komputerze, bądź pooglądać filmiki na YouTubie? Dla mnie, jak dla każdej z wypowiadających się tu osób, czytanie jest czymś niesamowitym. Odskocznią od codzienności. Rozrywką. Czytając, tworzymy więź z bohaterami. Przeżywamy ich radości i rozterki. Stajemy sie coraz bardziej kreatywni - próbujemy rozwiązywać problemy, z którymi oni się zmagają. Stawiamy się na ich miejscu.Ja osobiście bardzo lubię książki science-fiction. Możemy zobaczyć, w jak odmienny sposób, każdy wyobraża sobie przyszłość. Naszą planetę, bądź to, co jest poza nią. Coraz nowsze technologie. Rozwój nauki. Ludzi. Systemy, w których oni żyją. Problemy z jakimi się zmagają. Uwielbiam ten moment, gdy siadam w fotelu z kubkiem gorącej herbaty, dobrą książką, kotem na kolanach i zagłębiam sie w lekturę. Uwielbiam nieprzespane noce, gdy co chwilę powtarzam sobie "jeszcze tylko jeden rozdział". Uwielbiam, gdy pochłania mnie akcja I zanim się obejrzę kończę czytać książkę. Uwielbiam nawet kończyć książki, gdyż jestem bogatsza o nowe doświadczenia, dumna, że przebrnęłam przez te kolejne kilkaset stron tekstu. I co więcej, uwielbiam wszystkich fikcyjnych facetów.


➳ Dlaczego warto czytać dystopie i powieści paranormal? Bo to dzięki nim nasza wyobraźnia zaczyna działać na pełnych obrotach, co sprawia, że doświadczamy niezapomnianych wrażeń. Powieści te rozwijają nasz umysł jak i uświadamiają o ważnych aspektach np. dotyczących świata, bo jak wiemy dystopie poruszają istotne kwestie dotyczące ludzkiego istnienia jak i wszystkiego co nas otacza. To one pokazują nam do jakiego kataklizmu może doprowadzić społeczeństwo, które przestanie przestrzegać pewnych zasad i jak wpłynie to negatywnie między innymi na naszą planetę, czy też cywilizację. Zwracają uwagę na istotne wartości i pokazują, że jednostka może wiele zdziałać w dobrej sprawie. Natomiast gatunek paranormal jest czystą przyjemnością, tu wyobraźnia autora jak i czytelnika nie zna granic, to tu dzieją się rzeczy, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Dzięki takim historiom możemy poszerzać horyzonty, świetnie się bawić jak i wyciągać wnioski. Jedno jest pewne, dostopie jak i powieści paranormal to takie historie, które dostarczają nam wielu emocji i sprawiają, że na długo o nich nie zapomnimy.
➳ Kiedy zaproponowano mi udział w poście na temat ‘’Dlaczego warto czytać…’’ od razu wiedziałam, co wybiorę na pierwszy ogień. Patrząc po innych bookstagramach rzadko widzę na nich beletrystykę historyczną. Dlatego to o niej chcę Wam powiedzieć. Ten rodzaj gatunku towarzyszy mi od podstawówki, kiedy to na bibliotekarskiej półce znalazłam gruby tom ‘’Kochanic króla’’ Philippy Gregory. Zawsze ciekawiła mnie historia, ale nie w formie, w której dostarczała mi szkoła. Ilość dat mnie przerażała i zniechęcała do zagłębienia się w dany temat. Po przeczytaniu ‘’Kochając króla’’ mój stosunek do historii się zmienił. Zaciekawiona dynastią Tudorów pochłaniałam książki Philippy Gregory jak szalona. Potem wyszukiwałam na ich temat różne informacje i artykuły na internecie. Właśnie w ten sposób historia wchodziła mi łatwiej. Takie książki przedstawiają nie tylko suche fakty, ale pokazują tamtych ludzi jako istoty z krwi i kości, które czuły, kochały, były szczęśliwe i zrozpaczone. Ożywały, wraz z każdym przeczytanym słowem. Autor w takich książkach stara się pokazać dlaczego Ci ludzie podejmowali takie, a nie inne decyzje. Nie wybielając, ale starając się postawić w ich sytuacji. Jeśli obawiacie się takich książek to nie ma czego się bać. Warto po nie sięgnąć. Nie tylko uczą, ale niesamowicie wciągają i przenoszą nas w dawne czasy.  
➳ 
Literatura obyczajowa to książki opowiadające o życiu oraz o ludziach, a co się z tym wiąże także o problemach. Nie dotyczą one trudności, które są nam obce i nieznane, ale takich z którymi możemy spotkać się na co dzień. Ten gatunek literacki bardzo nam pomaga w naszej egzystencji, ponieważ autorzy tego typu książek piszą z obserwacji prawdziwego życia. Piszą o tym co sami znają. Potrafią ująć problem z różnych perspektyw, dlatego możemy wysunąć wnioski i przenieś na nasze własne życie.
     Często mówi się, że literatura obyczajowa jest przepełniona nadmierną pozytywnością. Dla niektórych może to być minus, ale według mnie dobrze jest od czasu do czasu sięgnąć po książkę, która sprawia, że poprawia nam się humor, a na twarzy pojawia się szeroki uśmiech.
     Obyczajówki najczęściej są pisane prostym językiem, dlatego łatwo się je czyta. Są to idealne książki, które zapewnią nam idealny książkowy relaks. Dlatego warto po nie sięgać. :D
➳ Kiedy zniechęcony życiem znajomy prosi mnie o rekomendacje książkowe, zawsze podpowiadam, żeby sięgnął po literaturę przygodową. Pamiętasz Przygody Tomka Sawyera? Albo naszego rodzimego Tomka Wilmowskiego? Anię z Zielonego Wzgórza także można zaliczyć do powieści przygodowych. Istnieje też szeroka gama autorów piszących przygodówki przeznaczone dla dorosłych. Zastanawiasz się, dlaczego warto je czytać? Zazwyczaj świat wykreowany w takich powieściach jest tak naprawdę naszym światem, z naszymi problemami i naszymi wadami. Bohaterowie w wyniku zawiłości losu wplątują się w różnorakie przygody, które często wywiewają ich na koniec świata. Czy już to nie brzmi zachęcająco? Książki przygodowe warto czytać przede wszystkim dlatego, że można przeżyć to co bohater, ale w swojej głowie i bez konsekwencji. A w wyniku tego można czerpać inspirację do stania się bardziej otwartym na przygodę. A kto nie chciałby przeżyć przygody? 
     Dodatkowo ten gatunek ma to do siebie, że zawsze ma dobre zakończenie, więc na chandrę – idealnie. Powieści przygodowe inspirują, poprawiają humor i pozwalają odkryć kawałek świata, który często bywa w rzeczywistości nieosiągalny.
Patrycja z Zielonamalpa.pl

➳ Gdy @mojpowodbyoddychac zapytała mnie czy nie chciałabym napisać paru słów o tym dlaczego warto czytać wybrany przeze mnie gatunek od razu byłam na tak. Mój wybór padł na literaturę kobiecą w której zawarłam wszystkie gatunki typu young adult, new adult, erotyki i obyczajówki. Tak jestem tym przypadkiem dorosłej kobiety (w tym roku na torcie pojawiły się dwie świeczki trójeczki), która z chęcią sięgnie również po dobre young adult. A więc dlaczego literatura kobieca? Po pierwsze dla odprężenia, ponieważ zwykło uważać się, że literatura kobieca jest typowo rozrywkowa. Ale nie widzę w tym zdecydowanie niczego złego, bo po stresującym, ciężkim dniu czego można by chcieć więcej niż oderwania od rzeczywistości? Dzięki czytaniu historii, które zazwyczaj są lekkie i kończą się szczęśliwie stajemy się odprężeni a czasem nawet pojawi się i uśmiech. Po drugie możemy poprzez książki realizować nasze nawet najbardziej skrywane fantazje, możemy wcielać się w bohaterów, możemy romansować z milionerem, lekarzem itd. Jedynym limitem jest tutaj nasza wyobraźnia. I po trzecie, ponieważ miał to być tekst krótki, literatura kobieca to bardzo dobra grupa wsparcia dla kobiet, ponieważ to właśnie kobiety piszą książki z tego gatunku. W książkach tych możemy dzielić się doświadczeniami, uczymy się na cudzych błędów i wspólnie przeżywamy sukcesy i porażki. Czasami literatura kobieca może nas skłonić do działania, czy pozytywnej przemiany kiedy nie mamy akurat przy sobie żadnej przyjaciółki. Dlatego ja ze swojej strony literaturę kobiecą z całego serca polecam. 

➳ Czytając to zapewne chcesz dowiedzieć się mojej opinii na temat literatury współczesnej. Każdy ma inne argumenty, ale możliwe, że moje Ciebie też zainteresują. Oczywiście klasyki czytam i lubię, ale jednak wolę tematy bardziej przybliżone do naszych czasów. Moim zdaniem można bardzo dużo naczytać się o problemach, chorobach i uzależnieniach, które często dosyć się teraz spotyka. Przeświadczenie o tym, co może nas dopaść potrafi zmotywować do pozytywnych działań. Innym „zachęcaczem” jest to, że trafiają się bohaterowie, którzy są do nas podobni. Poczucie humory, cechy, ubiór, zachowanie czy nawet nawyki mogą bić takim podobieństwem do czytelnika, że aż boli. W takim przypadku potrafię się śmiać do rozpuku możliwością czytania o kimś, kogo uważam za siebie. Wątki w tym gatunku przeważnie się powtarzają także w innych typach literatury, więc nie mam, co tu zbytnio napisać. Mogę dopowiedzieć, że moimi ulubionymi są motywy miłosne, przygodowe i kryminalne. Kto wie może macie takie samo zdanie, co ja? Albo kompletnie inne, które zaintryguje?

Dlaczego warto czytać klasykę? Pytanie niby proste, a jednak może sprawić problem, gdy chce się powiedzieć, coś więcej niż wyświechtane „Kanon trzeba znać”, “Czytając klasykę, poznajesz poprzednie epoki” czy też „Możesz w ten sposób poznać wiele archaizmów” itp. Pomijając, jednak te mało zachęcające argumenty, to dlaczego w końcu warto czytać klasykę?     
     Klasykę warto czytać, ponieważ jak to powiedział Kartezjusz “Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów". Czytając, klasykę poszerzamy własne horyzonty, kształtujemy swój umysł, poglądy. Często słyszę, że ktoś nie czyta klasyki, bo uważa ją za nudną. Czy naprawdę mając do wyboru tak wiele książek z każdego gatunku, nie można znaleźć sobie, czegoś, co cię zainteresuje? Dlaczego osobie, która lubi powieści obyczajowe, ma się nie spodobać twórczość Jane Austen, czy też osoba, która uwielbia kryminały, ma nie pokochać Doyle? Można czerpać taką samą (I większą) przyjemność z czytania klasyki, jak i współczesnych książek. Nie można się tylko zniechęcać.


Bardzo dziękuję wszystkim za udział we wspólnym poście. Gdyby nie Wy nie powstałaby tak  cudowna praca. 


3 komentarze:

 1. Kocham fantastykę i podpisuję się zarowno rękami jak i nogami pod tym co napisałyście w tym poście 😁 wgl super pomysł, bo w prosty sposób opisuje wszelkie dostępne gatunki i każdy może znaleźć coś dla siebie 😁
  Pozdrawiam
  Bookwormpl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba efekt tego posta, cieszę się, że mogłam dodać coś od siebie 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również bardzo się cieszę i dziękuję za chęć wzięcia w nim udziału ;)

   Usuń